Z brodzikiem czy bez. Jaki rodzaj prysznica wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przy urządzaniu łazienki, jest wybór kabiny prysznicowej. Do wyboru są klasyczne kabiny z brodzikami oraz nowoczesne kabiny typu walk-in z odpływem liniowym. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wybór nie należy do najłatwiejszych.

Kabiny prysznicowe bez brodzika montowane są bezpośrednio do płytek podłogowych, w których trzeba wykuć odpływ liniowy, co nie zawsze jest możliwe w przypadku starszego budownictwa. Łatwiejsza w montażu i nieco tańsza jest kabina z brodzikiem.

Jaka kabina prysznicowa do dużej łazienki, a jaka do małej?

Do wyboru są kabiny narożne, przyścienne, wnękowe i wolnostojące. Zasadniczo kabiny z brodzikiem zajmują mniej miejsca, a więc dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich łazienek. Można zdecydować się na kabiny z płytkim brodzikiem lub głębokim, który może stanowić substytut wanny. Najmniej miejsca zajmują kabiny narożne montowane w rogu łazienki.

Kabiny przyścienne zwykle mają kształt prostokąta lub kwadratu i składają się z dwóch szklanych ścianek i drzwiczek. W tym przypadku warto zdecydować się na kabinę walk-in zbudowaną z dwóch ścianek bez ruchomych elementów. Bardzo często kabiny z odpływem liniowym montowane są we wnękach, gdzie montuje się jedynie drzwi prysznicowe.

Sposób otwierania kabiny

O komforcie użytkowania kabiny decyduje nie tylko ilość miejsca wewnątrz, ale także szerokość wejścia. Oprócz kształtu kabiny i jej wielkości ważny jest także sposób otwierania. Do wyboru są drzwi w różnych konfiguracjach. Do małych łazienek najlepiej wybierać drzwi przesuwne lub składane, których skrzydła łamią się w sposób harmonijkowy. Dostępne są także drzwi skrzydłowe, idealne do kabin wnękowych typu walk-in.